-
“Dzapig Dzirani” Onesie
Get this beautiful pair of onesie for a tiny Armenian 🙂
It includes Dzapig Dzapig Dzirani + Gabig onesies available in size 6 to 12 months.
100% cotton with high quality print!
$35.00 -
$100.00
$130.00Women’s Enamel Pendant (Model L0036KU)
$100.00$130.00 -
-
Strawberry And Orange Zest Jellies
During the summer months, we present seasonal confectionery using the freshest fruits available in Armenia. Pate de Fruit is a French tradition of fruit jellies made with a natural jellifying agent – pectin. It has a distinct melt-in-the-mouth feel which is different from marshmallows, gelatine and agar-agar based jellies.
$5.25 -
-
“Flower Bouquet”
Painting of Roses, Printed Floral painting, Canvas Wall Decor, Armenian Painting of Flower Bouquet, Wall Art, Printed Painting, Canvas printing
$34.00 – $38.00“Flower Bouquet”
$34.00 – $38.00 -
-
-
Satin Bedding Set
There is no need to iron linen bedding as it gives special character to the whole bedroom style when it’s wrinkled in style. Elegant softened linen bedding which is easy to care off. Anti-static properties of linen help it to resist dust and make it ideal for those suffering from allergies. This bed linen is highly durable, very soft and absorbent textile. Linen is useful for skin. It cools in summer and warms up in winter. All products are handmade by one tailor from the beginning till the very end – special attention is guaranteed.
$46.00 – $80.00Satin Bedding Set
$46.00 – $80.00 -
Nail Polish
PREMIUM gel lacquers with 5-FREE and cruelty FREE formula, which provide your nails with gloss and neat look for up to 3 weeks. Made in Armenia.
$12.80Nail Polish
$12.80 -
3 Individual Armenian Lessons Gift Card
This gift card is the best way to show respect to your friends and loved ones. This gift card is valid for three months after purchase.
$95.00 -
“Armenian Ornament Souvenirs” Collection Box
- A collection box of embroidered souvenirs with Armenian ornaments (9 pieces in a box)
- Size: round part of the souvenir is about 3.5×3.5 inches
- Weight: about 1 ounce
$90.00